SPB09B-15
DigiKey Part Number
1866-SPB09B-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPB09B-15
Description
DC/DC CONVERTER
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 600mA 18V - 36V Input
Category
Power (Watts)
9 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
8-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.94" L x 0.38" W x 0.44" H (24.0mm x 9.6mm x 11.2mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, EAC, UKCA
Current - Output (Max)
600mA