RSP-500-15
DigiKey Part Number
1866-4274-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSP-500-15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 501W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
RSP-500-15 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
88%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Size / Dimension
9.06" L x 5.00" W x 1.59" H (230.0mm x 127.0mm x 40.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
15V
Current - Output 1
33.4 A