RPS-500-24 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Recom Power
In Stock: 144
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
RPS-500-24
DigiKey Part Number
1866-5610-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS-500-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 322W
Detailed Description
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
93%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.69" H (127.0mm x 76.2mm x 43.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
13.4 A