RPS-200-15-C
DigiKey Part Number
1866-4030-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS-200-15-C
Description
AC/DC CONVERTER 15V 141W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
93.5%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.07" L x 2.44" W x 1.57" H (103.4mm x 62.0mm x 40.0mm)
Voltage - Output 1
15V
Current - Output 1
9.4 A