RPS-120S-24
DigiKey Part Number
1866-RPS-120S-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS-120S-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 120W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
93%
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 1.10" H (76.2mm x 50.8mm x 28.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, TUV
Current - Output 1
5 A