PB-1000-12
DigiKey Part Number
1866-3718-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PB-1000-12
Description
BATT CHARGER ENCLOSED 14.4V 60A
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed Battery Charger 14.4V 60A 12V
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PB-1000-12 Models
Category
Voltage - Input
90 ~ 264VAC, 127 ~ 370VDC
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power - Max
1000W
Series
Size / Dimension
11.81" L x 7.24" W x 2.76" H (300.0mm x 184.0mm x 70.0mm)
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Obsolete
Termination Style
Screw Terminal
Type
Enclosed
Features
LED Indicator
Battery Chemistry
Lead Acid, Lithium-Ion
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Battery Cell Size
12V
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Number of Cells
1
Weight
3500 g
Voltage - Nominal
14.4V
Base Product Number
Charge Current - Max
60A