LSP-160-5T
DigiKey Part Number
1866-LSP-160-5T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSP-160-5T
Description
AC/DC CONVERTER 5V 160W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 100 ~ 264 VAC, 141 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Efficiency
89.5%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, PFC
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
100 ~ 264 VAC, 141 ~ 370 VDC
Size / Dimension
7.64" L x 2.17" W x 0.79" H (194.0mm x 55.0mm x 20.0mm)
Voltage - Output 1
5V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, EAC, TUV
Current - Output 1
32 A