LOP-600-24
DigiKey Part Number
1866-LOP-600-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LOP-600-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 401W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
94%
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.32" H (127.0mm x 76.2mm x 33.5mm)
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
16.7 A