IRM-60-12ST
DigiKey Part Number
1866-3064-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRM-60-12ST
Description
AC/DC CONVERTER 12V 60W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
IRM-60-12ST Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
87.5%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
4.29" L x 2.05" W x 1.32" H (109.0mm x 52.0mm x 33.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output 1
5 A