IRM-30-48ST is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TDK-Lambda
In Stock: 6
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 305 VAC Input
IRM-30-48ST
DigiKey Part Number
1866-3050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRM-30-48ST
Description
AC/DC CONVERTER 48V 30W
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
IRM-30-48ST Models
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
90%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
3.58" L x 1.56" W x 1.12" H (91.0mm x 39.5mm x 28.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
630 mA