HSP-300-4.2
DigiKey Part Number
1866-2790-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSP-300-4.2
Description
AC/DC CONVERTER 4.2V 252W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 4.2V 90 ~ 135 VAC, 180 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
85%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Type
Enclosed, Conformal Coated
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
8.27" L x 3.19" W x 1.22" H (210.0mm x 81.0mm x 31.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 135 VAC, 180 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
4.2V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
60 A