HDR-100-24
DigiKey Part Number
1866-2233-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDR-100-24
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 92W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 3.83A
EDA/CAD Models
HDR-100-24 Models
Category
Current - Output (Max)
3.83A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
92W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
90%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.15" L x 2.76" W x 3.54" H (54.5mm x 70.0mm x 90.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
Approval Agency
CB, CE, cULus, cURus, TUV
DC Voltage - Input (Max)
370V
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
24V