GC30U-11P1J
DigiKey Part Number
1866-5183-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GC30U-11P1J
Description
BATT CHARGER DESKTOP 7.2V 3A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Desktop Battery Charger 7.2V 3A
Category
Voltage - Input
90 ~ 264VAC
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power - Max
21.6W
Series
Size / Dimension
4.25" L x 2.64" W x 1.42" H (108.00mm x 67.00mm x 36.00mm)
Packaging
Box
Mounting Type
Desktop
Part Status
Active
Termination Style
2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11mm Female
Type
Desktop
Features
LED Indicator
Battery Chemistry
Lead Acid, Lithium-Ion
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Number of Cells
1
Approval Agency
CB, CE, cULus
Voltage - Nominal
7.2V
Weight
405 g
Charge Current - Max
3A