GC30E-6P1J
DigiKey Part Number
1866-1767-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GC30E-6P1J
Description
BATT CHARGER DESKTOP 28.6V 1.04A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Desktop Battery Charger 28.6V 1.04A
Category
Voltage - Input
90 ~ 264VAC
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power - Max
30W
Series
Size / Dimension
4.23" L x 2.64" W x 1.42" H (107.5mm x 67.0mm x 36.0mm)
Packaging
Box
Mounting Type
Desktop
Part Status
Active
Termination Style
2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11mm Female
Type
Desktop
Features
LED Indicator
Battery Chemistry
Lead Acid, Lithium-Ion
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Number of Cells
1
Approval Agency
CB, CE, GS
Voltage - Nominal
28.6V
Weight
405 g
Charge Current - Max
1.04A