GC220A48-AD1
DigiKey Part Number
1866-1759-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GC220A48-AD1
Description
BATT CHARGER DESKTOP 54.4V 4A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Desktop Battery Charger 54.4V 4A 48V
Category
Voltage - Input
90 ~ 264VAC
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power - Max
217.6W
Series
Size / Dimension
8.27" L x 3.35" W x 1.81" H (210.00mm x 85.00mm x 46.00mm)
Packaging
Box
Mounting Type
Desktop
Part Status
Active
Termination Style
Rectangular Connector
Type
Desktop
Features
LED Indicator
Battery Chemistry
Lead Acid, Lithium-Ion
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
Battery Cell Size
48V
Approval Agency
CB, CE, cULus, GS, UL
Number of Cells
1
Weight
1100 g
Voltage - Nominal
54.4V
Base Product Number
Charge Current - Max
4A