DCWN06A-12
DigiKey Part Number
1866-5074-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCWN06A-12
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 250mA, 250mA 9V - 18V Input
Category
Current - Output (Max)
250mA, 250mA
Mfr
Power (Watts)
6 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
OCP, SCP, UVLO
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
83%
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
18V
Package / Case
24-DIP Module, 8 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)