A302-2K5-F3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton Tripp Lite
In Stock: 0
Datasheet
24VDC Voltage Input 2.5 kW Power Output Continuous Inverter 2 AC Outlets Europe
A302-2K5-F3
DigiKey Part Number
A302-2K5-F3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A302-2K5-F3
Description
INVERTER 24VDC 2.5KW 2 OUTLET
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
AC Outlets
2
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Connector - Voltage Input
Terminals
Series
Power - Output Continuous
2.5 kW
Packaging
Box
Power - Output Surge
5 kW
Part Status
Active
Remote Capability
Yes
Type
Inverter
Region Utilized
Europe
Voltage - Output
230VAC
Size
16.93" L x 8.27" W x 6.26" H (430.0mm x 210.0mm x 159.0mm)
Voltage - Input
24VDC