L130-8070001400001
DigiKey Part Number
1416-L130-8070001400001TR-ND - Tape & Reel (TR)
1416-L130-8070001400001CT-ND - Cut Tape (CT)
1416-L130-8070001400001DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L130-8070001400001
Description
LED LUXEON COOL WHITE 8000K 1206
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting LUXEON 3014 White, Cool 8000K 2.95V 60mA 116° 1206 (3216 Metric)
Category
CRI (Color Rendering Index)
70
Mfr
Current - Max
120mA
Series
Viewing Angle
116°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Color
Supplier Device Package
1206
CCT (K)
8000K
Size / Dimension
0.118" L x 0.055" W (3.00mm x 1.40mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
28lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Current - Test
60mA
Thermal Resistance of Package
35°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.95V