W48-2-RB-N-BK-B
DigiKey Part Number
67-W48-2-RB-N-BK-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W48-2-RB-N-BK-B
Description
PBS 12MM SPST 0.1A 48V MAINTAIN
Voltage Rating - AC
12 V
Color - Actuator/Cap
Black
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm), Wire Leads
Panel Cutout Dimensions
Circular - 13.42mm Dia
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Circuit
Mechanical Life
50,000 Cycles
Switch Function
Off-On
Electrical Life
50,000 Cycles
Current Rating (Amps)
10mA (AC)