W48-1-RB-N-RD-B
DigiKey Part Number
67-W48-1-RB-N-RD-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W48-1-RB-N-RD-B
Description
PBS 12MM SPST 0.1A 48V MOM PLAST
Voltage Rating - AC
12 V
Color - Actuator/Cap
Red
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm), Wire Leads
Panel Cutout Dimensions
Circular - 13.42mm Dia
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Circuit
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Switch Function
Off-Mom
Electrical Life
1,000,000 Cycles
Current Rating (Amps)
10mA (AC)