SPXI030-M
DigiKey Part Number
5666-SPXI030-M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPXI030-M
Description
FUSE 30A 1500VDC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30A 1.5 kVDC Fuse Cartridge Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage Rating - DC
1.5 kVDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Solar (Photovoltaic)
Packaging
Box
Approval Agency
CE, gPV, UR
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
30kA
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Package / Case
Cartridge, Inline, Double Ended
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
0.406" Dia x 4.333" L (10.31mm x 110.06mm)
Current Rating (Amps)
30A