SMBJ54CA
DigiKey Part Number
SMBJ54CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ54CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ54CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ54CA
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
87.1V Clamp 6.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ54CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.9A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
60V