SMBJ150A
DigiKey Part Number
SMBJ150ALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ150ALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ150ALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ150A
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
243V Clamp 2.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ150A Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.5A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Voltage - Breakdown (Min)
167V