Q6016NH2RP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 162
Datasheet
In Stock: 0
TRIAC Alternistor - Snubberless 600 V 16 A Surface Mount TO-263 (D2PAK)
TO-263
Q6016NH2RP
DigiKey Part Number
Q6016NH2RP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q6016NH2RP
Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 16A TO263
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10 mA
Manufacturer
Current - Hold (Ih) (Max)
15 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
167A, 200A