Q6008N5RP
DigiKey Part Number
Q6008N5RPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Q6008N5RPCT-ND - Cut Tape (CT)
Q6008N5RPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q6008N5RP
Description
TRIAC 600V 8A TO263
Detailed Description
TRIAC Standard 600 V 8 A Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
50 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Standard
Voltage - Off State
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
83A, 100A