AK6-380C-12 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
520V Clamp 6000A (6kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
AK6-380C-12
DigiKey Part Number
AK6-380C-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK6-380C-12
Description
TVS DIODE 380VWM 520VC AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AK6-380C-12 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6000A (6kA) (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1400pF @ 10kHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
380V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
401V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
520V