AK10-076C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Littelfuse Inc.
In Stock: 56
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
140V Clamp 10000A (10kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
AK10 Series
AK10-076C
DigiKey Part Number
AK10-076C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK10-076C
Description
TVS DIODE 76VWM 140VC AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AK10-076C Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10000A (10kA) (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tray
Capacitance @ Frequency
6500pF @ 10kHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
76V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
85V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
140V