AK10-033C-Y
DigiKey Part Number
18-AK10-033C-Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK10-033C-Y
Description
TVS DIODE 33VWM 53VC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53V Clamp 10000A (10kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10000A (10kA) (8/20µs)
Packaging
Tray
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
36V