AK10-030C-Y-12
DigiKey Part Number
18-AK10-030C-Y-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK10-030C-Y-12
Description
TVS DIODE 30VWM 58VC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48V Clamp 10000A (10kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10000A (10kA) (8/20µs)
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
20000pF @ 10kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Package / Case
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Breakdown (Min)
32V