5KP33CA-B
DigiKey Part Number
5KP33CA-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP33CA-B
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 95.7A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5KP33CA-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
95.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V