30R185UU is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 32.835
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 11.266
Datasheet
Eaton - Electronics Division
In Stock: 183
Eaton - Electronics Division
Similar
Bel Fuse Inc.
Similar
SCHURTER Inc.
In Stock: 242
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 1.85 A Ih Through Hole Radial, Disc
Building Automation – Protect/Sense/Control
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
30R185UU
DigiKey Part Number
F2024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30R185UU
Description
PTC RESET FUSE 30V 1.85A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Time to Trip
8.7 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
30 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
90 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.402" L x 0.118" W (10.20mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.85 A
Height - Seated (Max)
0.618" (15.70mm)
Current - Trip (It)
3.7 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
40 A