1.5KE8.2A-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 987
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
12.1V Clamp 125.6A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE8.2A-B
DigiKey Part Number
1.5KE8.2A-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE8.2A-B
Description
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
125.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.02V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
7.79V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.1V