1.5KE47A-B
DigiKey Part Number
1.5KE47A-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE47A-B
Description
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64.8V Clamp 23.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE47A-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40.2V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
44.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.8V