DCNLEV100-BA
DigiKey Part Number
5346-DCNLEV100-BA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCNLEV100-BA
Description
DC CONTACTOR 100A 750V 12VIN
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 100 A 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Features
Auxiliary Contacts
Manufacturer
Littelfuse/Commercial Vehicle Products
Termination Style
Stud, Wire Leads
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
8 VDC
Part Status
Obsolete
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Operate Time
25 ms
Coil Voltage
12VDC
Release Time
10 ms
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Current
461 mA
Contact Rating (Current)
100 A
Coil Power
5.5W
Switching Voltage
750VDC - Nom
Coil Resistance
26Ohms