HO 150-NP-0100
DigiKey Part Number
398-HO150-NP-0100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HO 150-NP-0100
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 150A
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 150A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional Module
Category
Frequency
DC ~ 350kHz
Mfr
Linearity
±0.4%
Series
Accuracy
±1.2%
Packaging
Tray
Voltage - Supply
5V
Part Status
Active
Response Time
2.5µs
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
25mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C