TYS6028101M-10
DigiKey Part Number
240-TYS6028101M-10TR-ND - Tape & Reel (TR)
240-TYS6028101M-10CT-ND - Cut Tape (CT)
240-TYS6028101M-10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TYS6028101M-10
Description
FIXED IND 100UH 700MA 500 MOHM
Detailed Description
100 µH Shielded Inductor 700 mA 500mOhm Nonstandard
DC Resistance (DCR)
500mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
7.1MHz
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current - Saturation (Isat)
650mA
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)