TYS50202R2N-10
DigiKey Part Number
240-2707-2-ND - Tape & Reel (TR)
240-2707-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TYS50202R2N-10
Description
FIXED IND 2.2UH 2.9A 32 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Inductor 2.9 A 32mOhm Max 2020 (5050 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
32mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
57MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±30%
Package / Case
2020 (5050 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
3.2A
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)