TYS4030100M-10
DigiKey Part Number
240-TYS4030100M-10TR-ND - Tape & Reel (TR)
240-TYS4030100M-10CT-ND - Cut Tape (CT)
240-TYS4030100M-10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TYS4030100M-10
Description
FIXED IND 10UH 1.5A 130 MOHM SMD
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 1.5 A 130mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TYS4030100M-10 Models
DC Resistance (DCR)
130mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
21MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.95A