TYS30126R8M-10
DigiKey Part Number
240-TYS30126R8M-10TR-ND - Tape & Reel (TR)
240-TYS30126R8M-10CT-ND - Cut Tape (CT)
240-TYS30126R8M-10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TYS30126R8M-10
Description
FIXED IND 6.8UH 980MA 247 MOHM
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 980 mA 247mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
247mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
61MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Inductance
Supplier Device Package
3012
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)
Current - Saturation (Isat)
750mA