TYA2016102R2M-10
DigiKey Part Number
240-TYA2016102R2M-10TR-ND - Tape & Reel (TR)
240-TYA2016102R2M-10CT-ND - Cut Tape (CT)
240-TYA2016102R2M-10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TYA2016102R2M-10
Description
FIXED IND 2.2UH 1.4A 180 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.4 A 180mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
180mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.045" (1.15mm)
Current - Saturation (Isat)
1.9A