TYA201610100M-10
DigiKey Part Number
240-TYA201610100M-10TR-ND - Tape & Reel (TR)
240-TYA201610100M-10CT-ND - Cut Tape (CT)
240-TYA201610100M-10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TYA201610100M-10
Description
FIXED IND 10UH 600MA 875 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 600 mA 875mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
875mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.045" (1.15mm)
Current - Saturation (Isat)
800mA