CPI0603J1R0R-10
DigiKey Part Number
240-CPI0603J1R0R-10TR-ND - Tape & Reel (TR)
240-CPI0603J1R0R-10CT-ND - Cut Tape (CT)
240-CPI0603J1R0R-10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPI0603J1R0R-10
Description
FIXED IND 1UH 1A 250 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Unshielded Multilayer Inductor 1 A 250mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
250mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
60MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
0603
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)