28R2170-100
DigiKey Part Number
240-2092-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
28R2170-100
Description
FERRITE CORE 170 OHM SOLID
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid Free Hanging Ferrite Core 170Ohm @ 100MHz ID 1.720" W x 0.050" H (43.69mm x 1.27mm) OD 2.170" W x 0.500" H (55.12mm x 12.70mm) Length 0.500" (12.70mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
28R2170-100 Models
Category
Impedance @ Frequency
170Ohm @ 100MHz
Manufacturer
Laird-Signal Integrity Products
Material
28
Series
Inner Dimension
1.720" W x 0.050" H (43.69mm x 1.27mm)
Packaging
Tray
Outer Dimension
2.170" W x 0.500" H (55.12mm x 12.70mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Free Hanging
Type
Flat
Length
0.500" (12.70mm)