28B0500-100
DigiKey Part Number
240-2301-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
28B0500-100
Description
FERRITE CORE 83 OHM SOLID 7.92MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid Free Hanging Ferrite Core 83Ohm @ 100MHz ID 0.312" Dia (7.92mm) OD 0.500" Dia (12.70mm) Length 0.250" (6.35mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
28B0500-100 Models
Category
Impedance @ Frequency
83Ohm @ 100MHz
Manufacturer
Laird-Signal Integrity Products
Material
28
Series
Inner Dimension
0.312" Dia (7.92mm)
Packaging
Tray
Outer Dimension
0.500" Dia (12.70mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Free Hanging
Type
Round
Length
0.250" (6.35mm)