TPSE687K004R0040 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
680 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 2917 (7343 Metric) 40mOhm
2917-(7343 Metric)-TPS-E-Chip-Caps
TPSE687K004R0040
DigiKey Part Number
TPSE687K004R0040-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSE687K004R0040
Description
CAP TANT 680UF 10% 4V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
4 V