TPSB685M025R0700 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 7.539
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 1.431
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
Vishay Sprague
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 1411 (3528 Metric), 1210 700mOhm
TAJ, TCJ Series
TPSB685M025R0700
DigiKey Part Number
TPSB685M025R0700-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSB685M025R0700
Description
CAP TANT 6.8UF 20% 25V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
25 V