TAP106M010HSB is available for purchase but is not normally stocked.
Similar
Direct
Vishay Sprague
Upgrade
Vishay Sprague
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V Radial 5Ohm
TAP106M010HSB
DigiKey Part Number
TAP106M010HSB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP106M010HSB
Description
CAP TANT 10UF 20% 10V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
5Ohm