TAP106K010GSB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 848
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V Radial 5Ohm
TAP106K010GSB
DigiKey Part Number
TAP106K010GSB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP106K010GSB
Description
CAP TANT 10UF 10% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.125" (3.18mm)
Voltage - Rated
10 V
Manufacturer Size Code
C
Type
Conformal Coated
Features
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
5Ohm