TAJD475K035RNJ
DigiKey Part Number
478-1737-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-1737-1-ND - Cut Tape (CT)
478-1737-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJD475K035RNJ
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 35V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2917 (7343 Metric) 1.5Ohm
EDA/CAD Models
TAJD475K035RNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
35 V