TAJC475K050RNJ
DigiKey Part Number
478-4775-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-4775-1-ND - Cut Tape (CT)
478-4775-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJC475K050RNJ
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 50V 2312
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2312 (6032 Metric) 1.4Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TAJC475K050RNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.4Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
50 V